October 27, 2009

Çocuk hastalıkları / Kreş hastalıkları

Derlerdi de inanmazdım ama gerçekten de oldu: YavruSu kreşe başladıktan sonra tam 3 hafta boyunca hasta oldu. Ciddi birşey olmadı ama biz yine de hop oturup hop kalktık. Babamın belki de 40 kere söylemesine rağmen telaşlanıp her yeni semptomda onu aradık, ne yapalım, ilaç başlayalım mı diye. Babacığım sağolsun, sabırla tekrar tekrar anlattı ve içimizi rahatlattı: Çocuk hastalıklarının %80'i viral hastalıklardır. Ateş olmadıkça endişelenmeye hiç gerek yoktur.

Viral hastalıkların ilaçla tedavisi yoktur. Nezle ve grip için satılan ilaçlar sadece semptomları azaltmaya veya kesmeye yarar ki bu genelde tercih edilmeyen birşeydir. Çünkü bu semptomlar vücudun mikroplarla savaştığını gösterir. Vücudun öncü savaşçılarının ürediği belli mukozik yapılar vardır ve hastalık döneminde bunlarda artış görülmesi iyiye işarettir. Bunlar: burun mukozası, gözyaşı, kulak mukozası, akciğer mukozası, ve mide sıvısı.

Dolayısıyla biz babamı "Aman burnu akıyor ne yapalım, damla mı verelim, sümüğünü mü çekelim" diye aradığımızda" o da bize, "Önce sakin olun, akan sümüğü temiz bir bezle silin ve başka da birşey yapmayın" dedi. Ama biz yine aradık tabii ki; yok gözü aktı, yok kustu, aman öksürdü, vs. O da bize her seferinde "Aman ne güzel mikroplarını dışarıya atıyor" dedi. Sonunda yaşadığı yerin mikroplarına karşı direnç geliştirdi ve son 2 aydır en ufak bir hastalık belirtisi olmadı :)))

Bu arada, bu hastalığa burda "common cold" diyorlar; sanırım bizim "üşütme" dediğimiz şeye tekabül ediyor --daha çok üst solunum yollarını etkileyen bir virüs yüzünden kaynaklanıyor. Semptomları:

Burun akıntısı
Göz akması
Hapşırık
Öksürük
Yorgunluk
İştahsızlık
Baş ağrısı

Her ne kadar virütik bir hastalık olsa da bu "üşütme", aslında gerçekten üşütmeyle de bir ilgisinin olduğunu söylüyor babam. Şöyle ki: vücudun mikroplarla savaştığı belli bir ideal ısısı var ve bu ısının altına düşüldüğü zaman, bu savaşçılar, nam-ı diğer alyuvarlar ya da antibodyler, çok etkin olamıyorlar. Dolayısıyla vücut, çeşitli mikroplara ve virüslere karşı kısmen savunmasız hale geliyor. Tabii bu aslında vücudun ikincil savunma mekanizması, yani mikropların vücuda girmeyi başardıktan sonra karşılaşacakları savaşçılar. Birincil mekanizma, deri, ve yukarıda bahsettiğimiz çeşitli organlardaki mukuslar (burun, kulak, ağız, göz, akciğer, mide), ki bunlar da tahmin edebileceğiniz gibi ekstrem ısılardan etkilenen cinslerden. O yüzden de herkese sıcacık bir kış diliyorum şimdiden!

2 comments:

Başak Çelik said...

Merhaba!
Cinar krese gitmiyor, ama 10 gun once burnu akmaya, oksurmeye basladi... atesi de yok, ama surekli ortada sumuklu bocek seklinde dolasinca canim sIkILmadI degil :) Burnunun akmasindan cok kusmasi yipratti bizi... simdi babanizin soylediklerini okurken kusmanin bile bir cesit savunma mekanizmasi oldugunu ogrendim ve rahatladim -sayilir :) en azindan "allahim ne guzel yemek yiyen cocuktu, ne oldu da simdi yemek istemiyor, kusuyor!" diye dertlenmeme gerek kalmadi!
{Gerci bizim doktor Cinar'in cok sik kusmasinin (disleri cikmaya basladigindan beri -yaklasik 5 aydir- kusmayla basimiz dertte) refluyle iliskisi olabilecegini dusundugunden, hic ilac yanlisi bir hekim olmamakla birlikte, bugun ilaca baslamaya karar verdi.}
Biz de Cinar'a ilac vermedik ama burnunu okyanus suyuyla temizledik (bosaltmasina yardimci oluyor diye). Bir de, yine babanizin tavsiyesini dinleyerek yatmadan hemen degil de, 1-1.5 saat once banyosunu yaptirmaya basladim 3-4 gundur. Sanki ondan sonra daha hizli duzelmeye basladi akintisi :)
Ben de size sicacik bir kis diliyorum! Sevgiler!

Başak Çelik said...

Merhaba,
Oneriler icin tesekkurler -az az, sIk yediriyorum, gerci yatak alti takozu siddetle reddediyor, onu yapamiyorum :)
Cinar simdi 13 aylik, ve aslinda 8.5 aylikken dis cikarmayla birlikte kusma sorunumuz basladi. 1.5 ay icinde 8 dis cikardi Cinar, biraz yoruldu yavrum tabii! 10.5-12. aylar arasi tam rahat ermistik ki yasiyla birlikte yine kusma sorunumuz basladi! Hem de bu sefer puturlu gidalari reddetmeyle birlikte. Yemegini yiyor ama o kadar cok oyalamamiz gerekiyor ki. 1 yas civari boyle davranis degisiklikleri olurmus ama Cinar resmen ergenlige girmis gibi :))
12-13 ay arasi cok kustu, ben her seferinde kustugu miktari tamamlamaya calistim (kusunca midesi bosaldigi icin iyice acikiyorsu zaten) ama o ay cok cok az kilo aldi. Ilacla birlikte kusmasi kesildi aslinda, belki de gercekten reflu sorunu var, bilemiyorum...
Yazdigin siteye de bir bakacagim, tesekkur ederim! Umarim ilacsiz da bir cozum bulabiliriz.
Gorusmek uzere, sevgiler!